O Božím Daru

 

Boží Dar je horské rekreační a turistické středisko na náhorní planině Krušných hor, nejvýše položené město v České republice (1028m.n.m.).

Město založené na počátku 16.století pravděpodobně saskými horníky při stříbrných dolech, otevřených r.1517. Roku 1546 bylo postoupeno českému království a povýšeno na svobodné horní město. Název mu byl dán pro bohaté stříbrné a cínové doly, ve kterých se pracovalo až do začátku 19.století. Roku 1808 bylo město postiženo velkým požárem. Na náměstí stojí budova staré radnice z let 1844-45, barokní kostel sv.Anny z roku 1771, postavený na místě starší renesanční budovy.

Boží Dar je také rodištěm lidového básníka a písničkáře Antona Günthera, který se ve svých dílech inspiroval životem v Krušných horách. Jeho pomník se nachází na náměstí, hrob na místním hřbitově.

 

Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště je největší rozlohou v Krušných horách. Leží západně od Božího Daru v nadm.výšce 940-1115m.n.m.. Těžba rašeliny zde probíhala až do 2.světové války. Ochrana tohoto přírodního území byla vyhlášena roku 1965 na rozloze 929,5 ha. Od roku 1977 územím prochází naučná stezka v délce 3,2km. Území dominuje čedičová kupa Špičáku. Na severním okraji rezervace odbočuje z potoka Černá 13km dlouhý vodní kanál Blatenský příkop z roku 1540. Podél potoka se nacházejí tzv. sejpy - hromady hlušiny zbylé po rýžování cínové rudy. Blatenský příkop byl v roce 1980 vyhlášen technickou kulturní památkou. Podél příkopu byla vybudována naučná stezka Blatenský příkop.

 

Boží dar leží na hranicích se Spolkovou republikou Německo, v sedle mezi nejvyšší horou Krušných hor Klínovcem (1244m.n.m.) a Božídarským Špičákem (1115m.n.m.). Asi 3km od města se nachází nejvyšší hora na německé straně Krušných hor Fichtelberg (1214m.n.m.)

Město Boží Dar je významným cílem turistů po celý rok.

 

     
     

Umístění

Objekt se nachází v centru nejvýše položeného města v ČR.

Číst dál

Apartmán 1

Apartmán v přízemí domu. Ubytovací kapacita 5 osob.

Číst dál

Apartmán 2

Apartmán v podkroví domu. Ubytovací kapacita 7 osob.

Číst dál

Kontakt

Rádi Vám poskytneme bližší informace. 

Číst dál

Máte-li jakékoli otázky, neváhejte a kontaktujte nás!

1000 znaků zbývá